Radi by ste si kúpili nový medomet, ale neviete sa zorientovať v rozsiahlej ponuke? Zostavili sme pre Vás kompletný návod, kde je všetko ohľadom medometov vysvetlené. 

Všetky medomety, ktoré predávame, majú niektoré vlastnosti spoločné:

 • Na všetky medomety dávame 5 ročnú predĺženú záruku!
 • Bubon každého medometu je z masívneho plechu z antikoróznej ocele (nerez), dno bubna je kužeľovité, takže v každom medomete vytočený med stečie ku kraju.
 • Kôš v každom medomete je z kompletne z antikoróznej ocele (nerez) a má husté vypletanie, čo zabraňuje trhaniu diela v rámikoch počas vytáčania.
 • V ručných medometoch spája kôš s hnacou kľukou celokovová prevodovka s voľnobežkou (do jednej strany sa poháňa, do druhej strany brzdí).
 • V elektrických medometoch pohon zabezpečujú elektromotory s kovovou prevodovkou, ktoré majú napájanie 240V a výkon 80W. Riadiaca jednotka medometu sa napája na 240V (alebo 12V/240V). Riadiaca jednotka má hlavný spínač s troma polohami – vypnutý, manuál, auto. Manuál znamená, že medomet ide stále, pričom môžete regulovať obrátky (teda rýchlosť akou sa rámiky vytáčajú). Režim auto funguje tak, že na časovači nastavíte čas v minútach (0-10 minút), stlačíte zelené tlačidlo štart a po uplynutí nastaveného času sa medomet automaticky vypne.
 • Všetky druhy medometov môžu byť celé z antikoróznej ocele za príplatok. Klasicky majú nohy a vrch oddeľujúci plexisklá tvrdenú práškovanú farbu. Za príplatok  menej ako 40€ môžu byť tieto dve súčasti tiež z antikoróznej ocele (nerez)

Ostatné vlastnosti sa líšia v závislosti od daného typu medometu. V nasledujúcich krokoch si popíšeme, ako postupovať pri výbere medometu. V názve každého medometu rozlišujeme tieto vlastnosti:

 1. Celonerez/nerez
 2. Elektrický pohon alebo ručný pohon
 3. Počet rámikov koša
 4. Priemer bubna medometu
 5. Plastový ventil alebo ventil z antikoróznej ocele (nerez)
 6. Špeciálne typy medometov ako napr. kazetový, bez stredovej osky, 3v1, tangenciálne radiálny

Do samostatnej kategórie dáme zvratné medomety, o ktorých si napíšeme nakoniec.

 

1. Celonerez/nerezový

Nerezový – kovová súčasť na vrchu oddeľujúca plexisklá a nohy majú tvrdenú práškovanú farbu

Celonerezový - kovová súčasť na vrchu oddeľujúca plexisklá a nohy sú celé z antikoróznej ocele (nerez)

Každý druh medometu môžete mať s príplatkovou verziou – celonerez. To znamená, že kovová súčasť na vrchu oddeľujúca plexisklá a nohy medometu majú pri väčšine typov práškovanú tvrdenú farbu. Za príplatok menej ako 40€ (záleží na type medometu) môžete mať tieto dve súčasti celé z antikoróznej ocele (nerez).

Bubon každého medometu je z masívneho plechu z antikoróznej ocele (nerez), dno bubna je kužeľovité, takže v každom medomete vytočený med stečie ku kraju.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Ekektrický pohon alebo ručný pohon

Najskôr je potrebné si vybrať, či chcete ručný alebo elektrický pohon medometu.

V ručných medometoch spája kôš s hnacou kľukou celokovová prevodovka s voľnobežkou (do jednej strany sa poháňa, do druhej strany brzdí).

V elektrických medometoch pohon zabezpečujú elektromotory s kovovou prevodovkou , ktoré majú napájanie 240V a výkon 80W. Riadiaca jednotka medometu sa napája na 240V (alebo 12V/240V). Riadiaca jednotka má hlavný spínač s troma polohami – vypnutý, manuál, auto. Manuál znamená, že medomet ide stále, pričom môžete regulovať obrátky (teda rýchlosť akou sa rámiky vytáčajú). Režim auto funguje tak, že na časovači nastavíte čas v minútach (0-10 minút), stlačíte zelené tlačidlo štart a po uplynutí nastaveného času sa medomet automaticky vypne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ručné medomety nájdete TU.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elektrické medomety nájdete TU.

3. Počet rámikov koša

Na výber sú 3, 4, 6 rámikové koše. Veľkosť koša tiež záleží na priemere medometu a na tom, aké rámiky používate. Napríklad 4. rámikový kôš môže byť aj na klasické „Béčka“, ale aj na nízke nadstavky (od toto sa odvíja aj priemer medometu). Tiež ponúkame špeciálne typy košov ako kazetový, bez stredovej osky alebo radiálny/tangenciálny, o ktorých si napíšeme nižšie. Je potrebné si vhodne vybrať kôš tak, aby Vám pasovali rámiky. Prosím pozrite si nasledujúce kombinácie

1. 3 – rámikový kôš môže byť v medomete s priemerom 50cm alebo 51cm, respektíve 60cm

 • V priemere 50cm je možné použiť rámiky 3 rámiky s mierou B (klasické B a B-Optimal), Langstroth (Originál, ¾) a Čechoslovák, poprípade môže mať rámik maximálny rozmer 45x32cm. Tiež je možné vložiť 6 rámikov B2/3 a Langstroth 2/3, 1/2. 
 • V priemere 51cm je možné použiť 3 rámiky s mierou B (klasické B a B-Optimal), Langstroth (Originál, ¾) a Čechoslovák, poprípade môže mať rámik maximálny rozmer 45x34cm. Tiež je možné vložiť 6 rámikov B-Optimal, B2/3 a Langstroth 2/3, ½.
 • V priemere 60cm je možné použiť rámiky 3 rámiky do maximálneho rozmeru 45x38cm, kde pasuje maďarská miera Balogh

2. 4 – rámikový kôš môže byť v medomete s priemerom 50cm alebo 60cm, respektíve 61cm

 • V priemere 50cm je možné použiť 4 rámiky s mierou B - 2/3, optimal, Langstroth - Originál, ¾, 2/3, 1/2, poprípade môže mať rámik maximálny rozmer 45x25cm.
 • V priemere 60cm je možné použiť 4 rámiky s mierou B (klasické B a B-Optimal), Langstroth (Originál, ¾) a Čechoslovák, poprípade môže mať rámik maximálny rozmer 45x32cm. Tiež je možné vložiť 8 rámikov B2/3 a Langstroth 2/3, 1/2.
 • V priemere 61cm je možné použiť 4 rámiky s mierou B (klasické B a B-Optimal), Langstroth (Originál, ¾) a Čechoslovák, poprípade môže mať rámik maximálny rozmer 45x34cm. Tiež je možné vložiť 8 rámikov B-Optimal, B2/3 a Langstroth 2/3, ½.

3. 6 – rámikový kôš môže byť v medomete s priemerom 60cm

 • V priemere 60cm je možné použiť 6 rámikov s mierou B - 2/3, optimal, Langstroth - Originál, ¾, 2/3, 1/2, poprípade môže mať rámik maximálny rozmer 45x25cm.

 

Pre jednoduchšie pochopenie Vám vypíšeme, ktoré medomety pasujú pre daný typ rámika.

 

1.  Rámiková miera B (alebo B-optimal)

 • 3 rámikové s priemerom 50cm alebo 51cm
 • 4 rámikové s priemerom 60cm alebo 61cm

2.  Rámiková miera Langstroth 2/3, Langstroth 3/4 , Langstroth ½, Langstroth Original

 • 3 rámikové s priemerom 50cm alebo 51cm
 • 4 rámikové s priemerom 50cm
 • 4 rámikové s priemerom 60cm alebo 61cm

3.  6 rámikov B2/3 a Langstroth 2/3, Langstroth ½ je možné vložiť do medometu

 • 3 rámikový kôš s priemerom 50cm

4.  6 rámikov B-Optimal, B2/3 a Langstroth 2/3, Langstroth ½

 • 3 rámikový kôš s priemerom 51cm

5.  8 rámikov B2/3 a Langstroth 2/3,Langstroth  ½ je možné vložiť do

 •  rámikový kôš s priemerom 60cm

6.  8 rámikov B-Optimal, B2/3 a Langstroth 2/3, Langstroth ½.

 • 4 rámikový kôš s priemerom 61cm

 

V ponuke máme tiež špeciálne typy košov pre jednotlivé medomety – kazetové, bez stredovej osky alebo radiálne/tangenciálne.

 

 • Kazetový kôš je na 4 rámiky. Je to nový typ koša, ktorý má tzv. kazety, do ktorých sa vkladajú rámiky. Kazety je možné jednoducho ručne otáčať priamo s vloženým rámikom, teda nie je potrebné rámik vyťahovať kvôli otočeniu. Kvôli robustnosti koša musel byť zväčšený priemer na 65cm. V ponuke sú aj ručné aj elektrické medomety s kazetovým košom. Viac info aj s linkami na medomety nájdete v 6.bode tohto návodu.
 • Kôš bez stredovek osky je nový typ koša na 4 rámiky, kde kôš nemá stredovú osku. Tým je vytvorený dostatočný priestor na otáčanie rámika priamo v medomete (teda bez nutnosti vyťahovať rámik). Medomety s týmto košom sú aj elektrické aj ručné. Priemer tohto typu medometu je 60cm. Viac info aj s linkami na medomety nájdete v 6.bode tohto návodu.
 • Radiálne tangenciálny je tiež nový typ koša, kde je možné vkladať rámiky aj radiálne aj tangenciálne. Rozdiel je iba v odobratí odnímateľných mriežok. Kôš je teda tangenciálne na 4 rámiky s mierou B (klasické B a B-Optimal), Langstroth (Originál, ¾) a Čechoslovák, 8 rámikov B-Optimal, B2/3 a Langstroth 2/3, ½, alebo maximálny rozmer rámika 45x34cm. Odobratím mriežky je možné radiálne vložiť 12 rámikov s mierami B-optimal, B2/3, Langstroth Originál, ¾, 2/3, ½ alebo do maximálneho rozmeru rámika 45x24cm. Kôš tohto typu je aj v elektrickom aj ručnom medomete. Medomet má priemer 61cm. Viac info aj s linkami na medomety nájdete v 6.bode tohto návodu.

 

4. Priemer bubna medometu

V ponuke nájdete medomety s rôznymi priemermi. Medomety majú kompaktné rozmery, teda sú  určené do menších prevádzok. Bubny je z masívneho plechu antikoróznej ocele (nerez). Dno je kužeľovité, vytočený med steká ku kraju. Od priemeru bubna záleží, aký kôš je možné použiť. Na výber sú medomety s priemerom:

 • 50cm - 3 rámikový alebo 4 rámikový kôš
 • 51cm - iba 3 rámikový kôš
 • 60cm - 4 rámikový kôš, 6 rámikový kôš
 • 61cm - 4 rámikový kôš, alebo 4/12 rámikový kôš

5. Plastový ventil alebo ventil z antikoróznej ocele (nerez)

Ručné medomety ponúkame s dvoma variantmi ventilov – plastový ventil alebo ventil z antikoróznej ocele (nerez). Rozdiel vzniká v tom, že ventil z antikoróznej ocele (nerez) a je privarený do spodnej časti, pričom nevzniká schod medzi dnom a ventilom. Vytekanie medu je teda úplné a plynulé. Plastový ventil je iba vložený do steny medometu, pričom vzniká schod medzi ventilom a dnom. Preto je potrebné nakloniť medomet, aby vytiekol všetko med. Rozdiel v cene medzi ventilmi je cca 33€, pričom ventil z antikoróznej ocele (nerez) je drahší.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Špeciálne typy medometov ako napr. kazetový, bez stredovej osky, 3v1, tangenciálne radiálne

Ako sme už spomínali v bode o košoch, v ponuke máme špeciálne typy medometov. V jednotlivých bodoch si popíšeme každý špeciálny typ a pridáme aj priamo link, ktorý Vám medomet nájde. V popisoch nájdete aj videá, ako sa medomety používajú v praxi.

1.  Kazetový medomet má kôš na 4 rámiky. Je to nový typ koša, ktorý má tzv. kazety, do ktorých sa vkladajú rámiky. Kazety je možné jednoducho ručne otáčať priamo s vloženým rámikom, teda nie je potrebné rámik vyťahovať kvôli otočeniu. Kvôli robustnosti koša musel byť zväčšený priemer na 65cm. V ponuke sú aj ručné aj elektrické medomety s kazetovým košom. Pre viac info kliknite na nasledujúce odkazy

2.  Medomet bez stredovej osky má kôš na 4 rámiky, kde kôš nemá stredovú osku. Tým je vytvorený dostatočný priestor na otáčanie rámika priamo v medomete (teda bez nutnosti vyťahovať rámik). Medomety s týmto košom sú aj elektrické aj ručné. Priemer tohto typu medometu je 60cm. Pre viac info kliknite na nasledujúce odkazy

3. Medomet 3v1 sa vyznačuje tým, že má trojaký pohon. Vytáčať je možné ručne, keď nie je prístup elektriny, alebo elektricky ak máte poruke elektrinu. Na elektrinu je možné medomet zapojiť aj na 240V (teda klasická zásuvka) alebo na 12V, kedy medomet zapojíte na autobatériu. Pre viac info kliknite na nasledujúce odkazy

4.  Medomet s tangenciálne radiálnym košom je nový typ medometu. Ako je spomenuté, do koša je možné vložiť rámiky aj radiálne aj tangenciálne. Rozdiel je iba v odobratí odnímateľných mriežok. Kôš je teda tangenciálne na 4 rámiky s mierou B (klasické B a B-Optimal), Langstroth (Originál, ¾) a Čechoslovák, 8 rámikov B-Optimal, B2/3 a Langstroth 2/3, ½, alebo maximálny rozmer rámika 45x34cm. Odobratím mriežky je možné radiálne vložiť 12 rámikov s mierami B-optimal, B2/3, Langstroth Originál, ¾, 2/3, ½ alebo do maximálneho rozmeru rámika 45x24cm. Medomet je k dispozícii aj s ručným pohonom aj s elektrickým pohonom. Pre viac info kliknite na nasledujúce odkazy

 • Uverejnené štvrtok, 26. marec 2015, 17:10
 • Prečítané: 12751x
 • Napísal: Administrator