KLIK ZATVORENÁ PREDAJŇA DO 02.02.2021
Otázky a odpovede

Prikrmovanie cukrovo-medovým cestom

Roman Baraník Kategória: Otázky a odpovede

Vážené včelárky a včelári.

Radi by sme Vám posunuli zopár vedomostí o cukrovo-medovom ceste. Z dlhoročných skúseností vieme, že je skvelý pomocník počas celej včelárskej sezóny, nielen na začiatku jari. S istotou môžeme povedať, že cukrovo-medové cesto Vám pomôže k silnejším včelstvám počas celého roka. Tak si to troška rozoberieme postupne.

Poznáme tri druhy cukrovo medového cesta. Každé z nich sa používa prevažne v inom období.  Samozrejme nie je to podmienka. Každé z nich sa môže použiť celoročne. V zásade platí, že čím lepšie cesto, tým lepšie výsledky. Avšak primárne sa používajú nasledovne: cesto s peľom na jar, obyčajné cesto v lete a cesto s vitamínmi a minerálmi na jeseň. Každé má v danom období svoje opodstatnenie. Výsledok je ale rovnaký - silnejšie včelstvo, ktoré nehladuje, ploduje a rozvíja sa tak, ako má.

Predtým, ako si rozoberieme jednotlivé druhy je potrebné uvedomiť si pár vecí. To sú:

  • flóra v našom prostredí sa za posledných pár desiatok rokov zmenila. Ľudia začali pestovať monokultúry (čisto repkové alebo slnečnicové polia), kosia sa lúky, zmenšujú sa lesy. Tým sa stráca rozmanitosť, prísun iných druhov živín v tom danom období, než aké má repka alebo slnečnica. To úzko súvisí s výživou včiel. Nie je taký prísun rozmanitého peľu, nektáru, než aký by včely na svoj správny vývoj potrebovali. Napríklad v medziznáškových obdobiach, kedy nekvitne ani repka, ani slnečnica, včely nemajú prísun potravy a môžu hladovať. Takisto na jeseň si nemusia vytvoriť peľové zásoby a potom v januári nemajú s čím kŕmiť plod. 

  • ● mení sa počasie. Zimy sú iné, než ak bývali, jar sa začína skôr a je hneď veľmi teplo, na jeseň je teplo ešte v novembri. Mení sa to, ako a kedy včely plodujú, ako a kedy kvitnú plodiny. Včelár musí vnímať aj tieto zmeny a na ich základe meniť svoje včelárske postupy.

Aj práve kvôli vyššie spomenutým dôvodom, sa použitie cukrovo-medového cesta stáva nevyhnutnosťou. Teda poďme si rozobrať jednotlivé druhy cesta. Dozviete sa prečo, načo, kedy a ako. 

Cukrovo-medové cesto s peľom a vitamínmi - JAR

Peľové 

Cukrovo -medové cesto s peľom obsahuje vysoký podiel dvoch dôležitých veci - peľ a vitamíny. Používa sa teraz na jar. Je potrebné si uvedomiť, že matka môže začať klásť vajíčka už v polovici januára. Z vajíčok sa vyliahnu larvičky, ktoré treba niečím kŕmiť. Larvičky sa kŕmia bielkovinou, teda áno, peľom. Keď včely nemajú v úli peľ a nemajú si ho ani odkiaľ priniesť, tak sa larvičky nevyvíjajú. Keď sa larvičky nevyvíjajú, včelstvo nejde do sily. Jednoduchá matematika. Výsledok slabého jarného rozvoja sa s včelstvom môže ťahať celú sezónu. Minimálne však na prvej hlavnej znáške, ktorou je repka. Teda jarný rozvoj viete ovplyvniť práve podávaním cukrovo-medového cesta s peľom. Zabezpečíte si tak istotu, že včely budú mať dostatok živín a peľu a tým pádom silný a rýchly jarný rozvoj. Okrem peľu cesto obsahuje aj minerály a vitamíny, teda zabezpečíte aj tie výživné látky, z ktorých sú včely zdravšie a silnejšie. 

Cukrovo-medové cesto obyčajné - LETO

Obyčajné     

Po skončení jari prichádza leto. S ním aj medziznáškové obdobia. Tie sa vyznačujú tým, že týždeň-dva nemusí byť v okolí žiadna znáška. Včelár vytočí napríklad repkový med a čaká sa na agát. Agát však napríklad nemusí byť (lebo zlé počasie). A práve vtedy máloktorý včelár si môže byť istý, nie že či včely prinesú agátový med, ale či vôbec budú mať čo jesť. Môže sa stať, že budú hladovať. Hladovanie znamená obmedzenie plodovania a generácia, ktorá by mala byť na slnečnicu zrazu nie je. Práve na vykrytie medziznáškových období je určené obyčajné cukrovo-medové cesto. Živiny včely majú, takisto peľ, ide iba o to, aby mali čo jesť. Keď majú čo jesť, tak nepostoja v rozvoji. 

Cukrovo-medové cesto s minerálmi a vitamínmi - JESEŇ

     S vitamínmi      

Na jeseň, kedy už končí obdobie kvitnutia a pomaly prichádza zakrmovacie obdobie sa používa cesto s minerálmi a vitamínmi. Za týmto nie je žiadna veda, jednoducho ak ho včelám podáte zabezpečíte si, že zimná generácia v dobe rastu prijme dostatok živín (vitamínov a minerálov) a tak pôjde do dlhej zimy silná a vitálna. To sa samozrejme prejaví, že potom na jar. bude dlhoveká včela menej vyčerpaná, silnejšia a bude vedieť lepšie zabezpečiť prísun potravy pre prvú jarnú generáciu. 

Zopár všeobecností na záver

Podľa toho, čo píšeme to vyzerá, že cukrovo-medové cesto nemá žiadne nevýhody. V podstate to je pravda. Nemá sa ním čo pokaziť, práve naopak, iba zlepšiť. Samozrejme môžete dať napríklad minerálové cesto aj v lete. Tým iba zlepšíte efekt. O zlepšení pri peľovom ani nehovoríme. Ďalšia vec je, že ak podáte cesto a včely si ho nezoberú, alebo si ho ani nevšimnú, tak viete, že je dobre. Pretože ak majú prirodzenú znášku, či peľu, či nektáru, tak uprednostnia tú. A vy môžete pokojne spávať s vedomím, že Vaše včielky nehladujú a rozvíjajú sa tak, ako majú :)


Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. Pokračovaním vyjadrujete súhlas s používaním cookies.